Description
Clam Windy Gale
Units Sold 25,000 18,750 3,750
Selling Price/unit $30 $32 $39
Production cost::
Direct Materials/unit $10 $10 $15
Direct Labor/unit $14 $14 $21
There is no variable overhead. Annual total fixed overhead amounts to $168,000 and will remain the same whether the product line is dropped or retained. The fixed overhead rate established by the company was $3.60 per unit. The analysis provided to Mr. Brown on the basis of which he was considering to drop Gale from the line of products sold was as follows:
Clam Windy Gale
Selling Price/unit $30.00 $32.00 $39.00
Direct Materials/unit ($10.00) ($10.00) ($15.00)
Direct Labor/unit ($14.00) ($14.00) ($21.00)
Fixed Overhead/unit ($ 3.60) ($ 3.60) ($ 3.60)
Operating profit per unit $2.40 $4.40 ($ 0.60)
Given the foregoing information, what advice will you give to Mr. Brown?
Explain the conceptual reasoning behind your advice. Also provide numerical analysis to support your explanation.
Reviews
There are no reviews yet.