Compute costs of goods available for sale and number of

$16.00

Description

Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system. It entered the following purchases and sales transactions for March (Attached).

1. Compute costs of goods available for sale and number of units available for sale.

2. Compute the number of units in ending inventory.

3. Compute the cost assigned to ending inventory using (a) FIFO, (b) LIFO, (c) weighted average, and (d) specific identification. For specific identification, the March 9 sale consisted of 80 units from beginning inventory and 340 units from the March 5 purchase; the March 29 sale consisted of 40 units from the March 18 purchase and 120 units from the March 25 purchase. (Round your average cost per unit to 2 decimal places.)

4.Compute gross profit earned by the company for each of the four costing methods. For specific identification, the March 9 sale consisted of 80 units from beginning inventory and 340 units from the March 5 purchase; the March 29 sale consisted of 40 units from the March 18 purchase and 120 units from the March 25 purchase. (Round weighted average cost per unit to two decimals.)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Compute costs of goods available for sale and number of”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Compute costs of goods available for sale and number of

$17.00

Description

Warnerwoods Company uses a perpetual inventory system. It entered the following purchases and sales transactions for March (Attached).

1. Compute costs of goods available for sale and number of units available for sale.

2. Compute the number of units in ending inventory.

3. Compute the cost assigned to ending inventory using (a) FIFO, (b) LIFO, (c) weighted average, and (d) specific identification. For specific identification, the March 9 sale consisted of 80 units from beginning inventory and 340 units from the March 5 purchase; the March 29 sale consisted of 40 units from the March 18 purchase and 120 units from the March 25 purchase. (Round your average cost per unit to 2 decimal places.)

4.Compute gross profit earned by the company for each of the four costing methods. For specific identification, the March 9 sale consisted of 80 units from beginning inventory and 340 units from the March 5 purchase; the March 29 sale consisted of 40 units from the March 18 purchase and 120 units from the March 25 purchase. (Round weighted average cost per unit to two decimals.)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Compute costs of goods available for sale and number of”

Your email address will not be published. Required fields are marked *