Description
Mama Italiano Sauce
Production Cost Budget
April 2008
Production – Jars of sauce 20,000
Ingredient cost (variable) $16,000
Labor cost (variable) 9,000
Rent (fixed) 4,000
Depreciation (fixed) 6,000
Other (fixed) 1,000
Total $36,000
The company is currently producing and selling 250,000 jars of sauce annually. The jars of sauce sell for $4 per jar. The company is considering lowering the price to $3.75 per jar. Suppose this action will increase sales to 319,500 jars of sauce. What is the incremental revenue associated with the price reduction of sauce?
Production Cost Budget
April 2008
Production – Jars of sauce 20,000
Ingredient cost (variable) $16,000
Labor cost (variable) 9,000
Rent (fixed) 4,000
Depreciation (fixed) 6,000
Other (fixed) 1,000
Total $36,000
The company is currently producing and selling 250,000 jars of sauce annually. The jars of sauce sell for $4 per jar. The company is considering lowering the price to $3.75 per jar. Suppose this action will increase sales to 319,500 jars of sauce. What is the incremental revenue associated with the price reduction of sauce?
Reviews
There are no reviews yet.