Description
tomatoes. During the summer of 20X2, the joint costs of processing the tomatoes were $420,000. There
was no beginning or ending inventories for the summer. Production and sales value information for the
summer is as follows:
Product
Cases
Sales Value at
Splitoff Point
Separable Costs Selling Price
Catsup
100,000
$6 per case
$3.00 per case
$28 per case
Juice
150,000
8 per case
5.00 per case
25 per case
Canned
200,000
5 per case
2.50 per case
10 per case
Question: Determine the amount allocated to each product if the estimated net realizable value method is
used, and compute the cost per case for each product. (10 points)
information for the month is as follows:
Units
Produced
Sales Value at
Splitoff Point
Turpentine
6,000 liters
$60,000
Paint thinner
6,000 liters
50,000
Spot remover
3,000 liters
25,000
Product
Question: Determine the amount of joint cost allocated to each product if the physical-measure method is
used. (10 points)
processing were $280,000. There was no inventory at the beginning of the month. Production and sales
value information for the month is as follows:
Sales Value at
Product
Board feet
Splitoff Point
Ending Inventory
2 x 4’s
6,000,000
$0.30 per board foot
500,000 bdft.
2 x 6’s
3,000,000
0.40 per board foot
250,000 bdft.
4 x 4’s
2,000,000
0.45 per board foot
100,000 bdft.
Slabs
1,000,000
0.10 per board foot
50,000 bdft.
Question: Determine the value of ending inventory if the sales value at splitoff method is used for product
costing. Round to three decimal places when necessary. (10 points)
Reviews
There are no reviews yet.