Miss Muffet insists on consuming 2

$3.00

Description

Miss Muffet insists on consuming 2 units of whey per one unit of curds.

If the price of curds is $3 and the price of whey is $3, then if Miss Muffett’s ┬áincome is m, her demand for curds will be?

Answer is m/9.

Please show how this equations was arrived at.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Miss Muffet insists on consuming 2”

Your email address will not be published. Required fields are marked *